Private Briefing Septembar 2024

Broj 138 | Godina XII

Picture1

Septembarski Private Briefing donosi dinamiku primerenu početku najintenzivnijeg dela sezone u privredi i finansijskom sektoru. Samim tim i teme prate sezonu i radimo širok zahvat koji seže od start-up podrške do life-long learning koncepta, sa dve centralne teme podrške za MMSP. Na raspolaganju je za naše tržište sasvim novi model finansiranja za privredu, u kom i sami učestvujemo: izdavanje korporativnih obveznica kao alternativnog (ili novog mainstream) načina finansiranja stalne imovine.

// Program promocije preduzetništva i samozapošljavanja („Promotion of Entrepreneurship and Self Employment Programme – PESEP) koji realizuje Srpska Fondacija za Preduzetništvo (SEF) a koji je naslednik najvećeg ikada nacionalnog programa podrške početnicima u poslovanju koji potpisuje Glenfield, dobio je nedavno novo pojačanje i doneo novi podsticaj za lokalnu strat-up zajednicu priklučivanjem NLB Komercijalne Banke kao šeste banke u ovoj fazi programa, a ukupno devete od početka.

// Pristup finansiranju je često kritična prepreka za razvoj domaćih MMSP, a posebno za start-up. U cilju ublažavanja tog ograničavajućeg faktora, PESEP nudi podršku kroz više oblasti, od kojih je prva izuzetno povoljno kreditiranje kod partnerskih banaka, uz relaksirane kriterijume odobrenja zahvaljujući posebno struktuiranom modelu projekcije budućih poslovnih rezultata i pažljivo konstruisanom modelu podele rizika, što je implementirano kroz obuke bankara za specijalnu analizu kompanija bez prethodnih bilansa. To je u skladu sa ciljevima programa da omogući preduzetnicima početnicima da svoju poslovnu ideju u potpunosti sprovedu u realnost, pokrenu sopstveni biznis i učine ga dugoročno održivim, uspešnim i profitabilnim i time doprinesu i privrednom rastu, kao i značajnom unapređenju nivoa zaposlenosti i kvantitativno ali i kvalitativno. Start Up, u ovom programu ima autentično značenje početnika u biznisu koji ima dobru i održivu poslovnu ideju, prethodno znanje i iskustvo i želju da takvu poslovnu ideju realizuje i pretvori je u biznis sa perspektivom rasta. Podrška je omogućena bez obzira na industriju, sektor, tehnologiju ili nivo inovativnosti. Druga oblast podrške je takozvana „start up akademija“, u kojoj sertifikovani biznis treneri zajedno sa polaznicima testiraju poslovnu ideju u smislu tržišne održivosti i od ideja grade poslovnu strategiju, tržišni nastup, proizvode i finansijski plan sa jasno definisanim potrebama za eksternim finansiranjem. Treća oblast podrške je stručna podrška u trajanju od čak godinu dana nakon realizacije obuke i kredita, dostupna kroz 17 regionalnih kancelarija PKS, koja stavlja na raspolaganje učesnicima i specijalni mentorski program, dodatne obuke i čitavu mrežu podrške „starijih kolega“. Za one koji uspešno materijalizuju poslovnu ideju i otplate kredit, pripremljen je i značajan iznos novčanih bespovratnih sredstava, a kako bi se pružila dodatna podrška, aktivna je i „Match Making“ platforma – jedinstven portal za umrežavanje korisnika sa savetnicima, mentorima i „starijim kolegama“.

// Od svega navedenog, dok je finansiranje skoro jedinstvena prilika za početnike u poslovanju da dođu do komercijalnog finansiranja, obuka iz poslovnih veština igra ključnu ulogu u pripremi preduzetnika za izazove koji ih očekuju, pošto kroz nju stiču neophodna znanja o razvoju poslovne strategije i plana kao i veštine upravljanja finansijama i investicijama. Sve zajedno čini ovaj program jedinstvenim u pogledu pristupa izuzetno povoljnim i dostupnim finansijama, i znanjima, obezbeđenim kroz savetodavni i mentorski model. Pozivamo sve one koji su rešili, ili su se nedavno već otisnuli u preduzetničke vode, da preuzmu potrebnu dokumentaciju i prijave se za učešće u jednoj od partnerskih banaka SEF fondacije.

Grantovi za nabavku opreme: Najpopularniji ikada program Ministarstva Privrede

// Za ovogodišnji Program za nabavku opreme Ministarstva privrede, objavljen 5. avgusta, interesovanje je bilo toliko da je prijem zahteva pauziran već 13. avgusta, nakon što su svi raspoloživi budžetski resursi od 800 miliona dinara bili praktično rezervisani u nešto više od jedne sedmice. Ovako snažan odgovor privrede, koji je uzrokovao do sada rekordno kratak period utilizacije, ukazuje na veliki apetit za povoljnim finansiranjem, posebno u segmentu nabavke osnovnih sredstava. Opšti cilj svih programa koje Ministarstvo sprovodi kroz Fond za Razvoj je jačanje konkurentnosti privrede u celini, unapređenje poslovanja preduzeća i preduzetnika, kao i kreiranje novih radnih mesta, pre svega kroz investicije u osnovna sredstva. U okviru ovog programa bespovratna sredstva su namenjena za sufinansiranje nabavke nove proizvodne opreme i opreme za izvođenje građevinskih radova, što obuhvata proizvodnu opremu i mašine, transportno-manipulativna sredstva uključena u proces proizvodnje i unutrašnjeg transporta, zatim delove i specijalizovane alate za mašine. Pored toga, poziv se odnosi i na nabavku mašina i opreme za unapređenje energetske efikasnosti i ekoloških aspekata proizvodnje kao i nabavku građevinske mehanizacije za potrebe obavljanja građevinskih radova. Mogući korisnici bespovratnih sredstava i kredita poslovnih banaka su aktivni preduzetnici, mikro ili mala pravna lica i zadruge, registrovani za obavljanje proizvodne ili građevinske delatnosti, u privatnom vlasništvu.

Program je ove godine sproveden u saradnji sa 8 poslovnih banaka i 3 lizing kompanije. Ročnost kredita, koja varira između 18 i 60 meseci, u kombinaciji sa obaveznim grejs periodom od najmanje šest meseci, predstavlja fleksibilan okvir za preduzeća koja ulažu u osnovna sredstva. Ovakva struktura omogućava preduzećima da se fokusiraju na efikasno korišćenje opreme pre nego što počnu sa otplatom obaveza, smanjujući početni finansijski pritisak i omogućavajući postepeni rast likvidnosti iz

finansiranja, stope su i dalje veoma konkurentne u poređenju sa standardnim komercijalnim kreditima, budući da se kreću između 2,95% i 3,10% za kredite, dok su stope lizing naknada između 2,80% i 3,50%, što zavisi od vrste opreme i roka finansiranja. Ovo značajno smanjuje troškove zaduživanja, ubrzava povrat investicije i, u kombinaciji sa bespovratnim sredstvima koja pokrivaju do 50% investicije, nudi preduzećima izuzetne uslove za duplo brži povrat investicije i ubrzan razvoj.

Ako se oslonimo na prosečne iznose podrške po korisniku od prošle godine, uz iste uslove da preduzeća sa jednim zaposlenim mogu računati na grant do 1 milion dinara, a preduzeća sa više zaposlenih do 5 miliona dinara, može se očekivati da je ovogodišnju budžet dovoljan da podrži od 150 do 200 korisnika, uzimajući u obzir prosečni grant od oko 3 do 4 miliona dinara po korisniku. Ako uzmemo u obzir da bespovratna sredstva pokrivaju do 50% vrednosti opreme, dok se preostalih 50% finansira kreditom ili lizingom u kombinaciji sa učešćem samog korisnika, procenjena ukupna vrednost nove opreme nabavljene putem programa se kreće između 1,6 i 2 milijarde dinara, odnosno od 12 do 16 miliona evra.

// S obzirom na uslove, struktura programa pruža mogućnosti za preduzeća da kroz niske troškove finansiranja unaprede svoje poslovanje, što svakako potvrđuje i snažan odziv na ovogodišnji poziv. Upravo ova kombinacija dugoročne ročnosti, povoljnih kamatnih stopa i značajnog grejs perioda čini ovaj program jednim od najatraktivnijih rešenja za nabavku osnovnih sredstava na domaćem tržištu.. Međutim, sa druge strane, upravo činjenica da je program praktično trajao tek nešto više od jedne sedmice, takođe više nego jasno, dodatno naglašava važnost širenja pristupa dugoročnom i kvalitetnom finansiranju, što je imperativ za dugoročni rast i razvoj MSP sektora. Ograničen broj programa sa povoljnim uslovima poput ovog sugeriše da tržište i dalje nema dovoljno različitih modela podrške, što ukazuje na potrebu za dodatnim opcijama kako bi preduzeća mogla kontinuirano ulagati u osnovna sredstva i osigurati svoj rast. Drugim rečima, bez obzira na to što je ovaj program, kao i niz sličnih u realizaciji države, izuzetno koristan, njegov evidentno ograničeni kapacitet i kratko trajanje ukazuju na potrebu za diversifikacijom pristupa finansiranju. To bi omogućilo preduzećima dugoročni razvoj kroz različite, održivije izvore kapitala i smanjilo konstantni gap u finansiranju stalne imovine koji se već godinama unazad meri milijardama evra.

Divesifikacija izvora finansiranja za MMSP kroz korporativne obveznice

// Diversifikacija izvora finansiranja za privredu u Srbiji je tema čiju dinamiku analiziramo kroz Private Briefing već dvanaestu godinu. Tokom tog perioda, ključna ptanja vezana za pristup kapitalu, naročito u segmentu MSP ostala su u najvećoj meri nepromenjena. Pored klasičnih izvora finansiranja, odnosno banaka i lizing kompanija, postoje brojni programi u izvedbi države, ili razvojnih institucija čiji je fokus upravo na sektoru MMSP, međutim, svaki od ovih vidova finansiranja suočava se sa izazovima koji značajno ograničavaju efektivnost kao metoda diversifikacije. U takvom ambijentu, odnedavno aktuelni Program izdavanja korporativnih obveznica, koji je pokrenut uz podršku Svetske banke i sprovodi se kroz Ministarstvo finansija, daje zamah i nudi konkretna rešenja, ali i mnogo više od toga.

Program ima nekoliko jasno definisanih faza, počevši od inicijalne analize spremnosti preduzeća za emisiju obveznica, preko razvoja plana unapređenja, do same emisije obveznica na tržištu kapitala. Svaka faza osmišljena je tako da preduzećima omogući temeljnu pripremu, uključujući identifikovanje i otklanjanje nedostataka u finansijskom i korporativnom upravljanju, što često predstavlja barijeru za privlačenje investitora. Početna korak je analiza spremnosti, kroz koju se kandidati posmatraju kroz prizmu niza indikatora finansijskog i korporativnog upravljanja, kako bi se utvrdilo početno stanje i identifikovali nedostaci. Na osnovu ove analize, konsultantske kuće angažovane u programu razvijaju plan unapređenja, čiji je cilj eliminisanje tih nedostataka kroz finansijsko i pravno savetovanje, reviziju procedura, obuke za rukovodioce i pripremu neophodne dokumentacije. Posle faze unapređenja, preduzeća su spremna za poslednju fazu, samu emisiju obveznica. Ovaj korak uključuje saradnju sa brokerskim kućama i potencijalnim investitorima, uz stalnu podršku konsultantskih kompanija koje su pratile preduzeće kroz ceo proces. Cilj je osigurati uspešnu emisiju koja preduzeću donosi željeni kapital, ali i investitorima nudi atraktivan i transparentan instrument ulaganja..

Nezavisno od toga što je ovaj program još jedna mogućnost za pristup kapitalu i prilika za MSP da unaprede svoje poslovne modele i finansijsko upravljanje, čineći ih otpornijim na promene na tržištu, njegov stvarni značaj seže i mnogo dalje od toga. Diversifikacija izvora finansiranja je suštinski aspekt razvijenih tržišta kapitala i prema svim relevantnim iskustvima iz regiona i šire, predstavlja jedan od najvažnijih faktora rasta MSP. Dok je bankarsko finansiranje najčešći izbor za preduzeća u Srbiji, za korisnike najveći izazov ostaje visina i priroda zahteva za obezbeđenje plasmana, koji se koristi kao preferirani model upravljanja rizikom u bankarskom sektoru.

To značajno ograničava pristup kapitalu mnogim preduzećima, naročito onima u razvoju koji često nemaju adekvatna sredstva za obezbeđenje. Oslanjanje na državne programe podrške, kao što su subvencionisani krediti ili grantovi, sa druge strane pruža brojne prednosti preduzećima. Međutim, takvi programi, koliko god bili korisni, zapravo predstavljaju supstituciju za nedostajući spektar različitih modela podrške koji su standard u razvijenim ekonomijamai ograničen i su po kapacitetu, dok sa druge strane, samo deo njih predstavlja redovnu, stabilnu i konstantnu opciju. To sve čini program za izdavanje korporativnih obveznica još značajnijima.

// Sa aspekta korisnika, prednosti izdavanja obveznica za MSP su višestruke. Pre svega, preduzeća dobijaju priliku da pristupe dugoročnim investitorima. Takođe, emisija obveznica omogućava povoljnije uslove finansiranja, s obzirom na to da su troškovi niži u poređenju sa bankarskim kreditima a naročito iz razloga što obveznice pružaju veću fleksibilnost u pogledu rokova otplate i uslova zaduživanja, što je ključno za preduzeća u fazi rasta. Glenfield, budući posvećen pružanju stručne podrške MSP sektoru, je odabran kao pružalac usluga finansijskog savetovanja od strane ministarstva . Naša ekspertiza u segmentu finansijskog upravljanja i rada sa malim i srednjim preduzećima omogućava nam da pružimo konkretne savete i alate za uspešnu realizaciju finansiranja putem emitovanja posebnih instrumenata. Ako u programu prepoznajete mogućnost za novu fazu razvoja vašeg biznisa, Glenfield može da vam pomogne u pripremi za tržište kapitala, kao i u dugoročnom strateškom razvoju.

Erasmus+: Life-Long Learning kao preduslov za konkurentnost i opstanak na tržištu

// Pored redovnog i konkurentnog pristupa finansiranju, u okolnostima dinamičnog razvoja tržišta, za MSPP i farmere nije manje važno ni konstantno jačanje kapaciteta kao bitna komponenta koja osigurava da kompanija i zaposleni vladaju veštinama ključnim i za odbranu i za napad u aktuelnim tržišnim okolnostima kao i razvojnim potrebama. U takvom kontekstu, celoživotno učenje (life-long learning) je ispravnije posmatrati kao neophodnost nego kao opciju. Erasmus+ program EU, iako pruža i podršku preduzetnicima kroz niz inicijativa koje omogućavaju ovladavanje najboljim praksama i usvajanje najznačajnijih poslovnih veština, potpuno besplatno.

Kao dugogodišnji učesnik Erasmus+ programa, Glenfield je posebno angažovan u oblast Preduzetničke edukacije, što je i očekivano od lidera u podršci privredi u ovom delu sveta. Kroz ovaj program, kreirali smo i razvili potpuno nezavisnu online platformu e-learning.glenfield.rs u saradnji sa najboljim stručnjacima iz EU koja omogućava korisnicima pristup

kursevima prilagođenim specifičnim potrebama savremenog tržišta. Platforma je dizajnirana tako da odgovori na rastuću potrebu za fleksibilnim i dostupnim obrazovnim sadržajima, omogućavajući pojedincima i kompanijama da usklade svoj profesionalni razvoj sa tržišnim trendovima.

// U narednim periodu privrednicima će biti na raspolaganju dodatni i znatno prošireni opseg podrške, posredstvom novog EU prozora finansiranja, a kao specijalna beneficija za korisnike iz regiona zapadnog balkana, na raspolaganju je prilika da sami izaberu i tip i načiin i sadržaj podrške i tako je u još većoj meri prilagode da bude baš po meri lokalnih potreba. U tom kontekstu delimo sa čitaocima Private Briefinga po prvi put u ovom programu pilot anketu o istraživanju potreba privrednika. Pozivamo Vas da kao predstavnici privrede, privrednih agregatora ili finansijskog sektora koji na dnevnom nivou vidi objektivne oblasti za unapređenje, privrednika, podelite svoje viđenje stvari klikom na link a mi ćemo za uzvrat dodeliti 2 nagrade slučajno odabranim učesnicima ankete.

OSNOVNI EKONOMSKI POKAZATELJISep - 24
1Međugodišnja inflacija 4,30%
2Referentna kamatna stopa5,75%
3Stopa nezaposlenosti8,20%
4Prosečna neto zarada - RSD97.835
5Prosečna penzija - RSD45.703
6KURS RSD/EUR
na poslednji dan u mesecu117,0222
Prosečan srednji kurs EUR117,0364
7KURS RSD/USD
na poslednji dan u mesecu105,6443
Prosečan srednji kurs USD106,3628

Za sve dodatne informacije ili pitanja, slobodno nas kontaktirajte. Prenesite nam svoje utiske, podelite novosti ili nam javite kako napreduju aktuelni projekti.

Za jačanje kapaciteta, poseban poziv: Prijavite se za Glenfield E-Learning!

Glenfield Training and Consulting Doo | +381 11 407 9066 | office@glenfield.rs | www.glenfield.rs

Upozorenje: Ovaj izveštaj je pripremljen i objavljen pod autoritetom Glenfield Training and Consulting Doo i služi jedino u informativne svrhe. Informacije koje su korišćene, dobijene su od izvora za koje Glenfield Training and Consulting Doo smatra da su pouzdani ali ne garantuje njihovu ispravnost i kompletnost. Nijedna informacija ili predlog ne mogu se protumačiti kao ponuda ili nametanje kupovine ili prodaje. Nijedan deo ovog dokumenta ne sme se reprodukovati bez pismene dozvole Glenfield Training and Consulting