Private Briefing Oktobar 2024

Broj 139 | Godina XII

Picture1

Oktobarski Private Briefing stiže sa analizama programa podrške u rasponu od novog IPARD poziva, sa značajnim iznosima podrške i još značajnijim ukupnim budžetom, do četvrtog Smart Start programa podrške za start-up u punom smislu te reči. Između ta dva programa, donosimo i analizu redovnih godišnjih podsticaja Ministarstva poljoprivrede za fizčku imovinu gazdinstava, i sveobuhvatni mentoring program RAS, koji cilja da poveća kapacitet biznisa za iskorišćenje postojećih prilika putem podrške iskusnih mentora.

// Program „Pametni Početak“, koji realizuje Fond za inovacionu delatnost je relativno nov model podrške za inovativne timove u fazi provere i unapređenja poslovnih ideja kroz uslove stvarnog tržišta. Namenjen razvoju prvih prototipova ili minimalno održivih proizvoda (MVP), ovaj program obezbeđuje finansijsku podršku u formi grantova, i mentorsku podršku tokom realizacije projekta. Ukupan iznos bespovratnih sredstava je 5,4 miliona dinara po projektu, i pokriva čak do 90% planiranih projektnih troškova, dok podnosilac prijave treba da obezbedi sopstveno učešće do pune vrednosti projekta, pri čemu nefinansijska ulaganja nisu prihvatljiva. Pored toga, timovima je na raspolaganju i dodatnih 600.000 dinara za angažovanje mentorske podrške, čiji saveti i ekspertsko vođenje mogu značajno da doprinesu uspešnoj realizaciji projekata.

// Aktuelni poziv, četvrti od kada je program iniciran, se odnosi na projekte iz različitih naučno-tehnoloških oblasti, sa posebnim naglaskom na četiri oblasti identifikovane kao razvojni prioritet u okvir Strategije pametne specijalizacije – informaciono-komunikacione tehnologije, mašine i proizvodne procese, hranu budućnosti i kreativne industrije. Kvalifikacioni kriterijumi za timove podrazumevaju da su sastavljeni od 2 do 5 članova, i da se projekat zasniva na jasno formulisanoj poslovnoj ideji za inovativne proizvode ili usluge sa potencijalom za tržišni uspeh. Prilikom evaluacije, ocenjuje se korisnost predloženih rešenja, njihove konkurentske prednosti, tržišni potencijal, ali i stručni kapacitet tima da projekat iznese. Ovakav evaluacioni proces kreiran je tako da omogući selekciju najperspektivnijih ideja, kao i da među njima favorizuje one čije su šanse za uspešnu realizaciju procenjene kao najizglednije uzimajući u obzir celokupan kapacitet tima i ideje. Program podrazumeva rok realizacije projekta od devet meseci, tokom kojih se od timova očekuje da pređu put od ideje do prototipa ili osnovne verzije proizvoda.

// Pristup koji Pametni Početak primenjuje omogućava timovima da procene komercijalni potencijal svojih ideja i prilagode proizvode potrebama tržišta. Time se, osim savladavanja kritične inicijalne prepreke u vidu troškova materijalizacije ideje, dodatno povećava njihova konkurentnost i spremnost za dalja ulaganja. Sveobuhvatan paket podrške koji uz finansiranje donosi i mentorstvo, je provereno dobar način da timovi i mikro privredna društva sa kvalitetnom poslovnom idejom dođu do realizacije ideje. Upravo je prevazilaženje izazova u početnim fazama razvoja proizvoda, usluga ili tehnologija najveća prepreka da se kvalitetna ideja pretoči u uspešan biznis, stoga način na koji je program koncipiran omogućava učesnicima ne samo da unaprede svoje proizvode prema tržišnim zahtevima, povećaju vidljivost i pripreme se za dalja finansiranja, nego i da uspešno savladaju početne korake razvoja i u punom kapacitetu stupe u proces razvoja, sa perspektivom dugoročne održivosti i rasta inovativnih rešenja. Zato program svakako zaslužuje svaku preporuku.

Do novog traktora uz IPARD III grant

// Ministarstvo poljoprivrede je kroz Upravu za agrarna plaćanja raspisalo drugi javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje u okviru IPARD III programa u okviru Mere 1, sa ciljem unapređenja primarne poljoprivredne proizvodnje kroz nabavku novih mašina i opreme za 2024. godinu. Ovaj poziv, kao deo višegodišnjeg IPARD III programa uz podršku EU, je deo inicijative za unapređenje fizičkog kapitala poljoprivrednih gazdinstava, kao i sledstveno povećanje njihove produktivnosti, efikasnosti i konkurentnosti na tržištu.

Podsticaji obuhvataju investicije, odnosno nabavku novog traktora sa standardnim delovima, uređajima i opremom za izvođenje poljoprivrednih radova, uključujući i pripadajuću traktorsku kabinu. Sektori proizvodnje kvalifikovani za unapređenja su primarna proizvodnje biljnih kultura, što uključuje i sektore voća i grožđa, povrća, cveća, kao i aromatičnih i lekovitih biljaka, uz standardne sektore proizvodnje žitarica, industrijskog bilja i krmnog bilja. Pravo na korišćenje IPARD podsticaja imaju registrovana poljoprivredna gazdinstva, fizička i pravna lica, zadruge i preduzetnici, pod uslovom da su sve prijavljene investicije realizovane u periodu nakon roka

prethodnog javnog poziva i najkasnije do dana podnošenja zahteva. Ukupan iznos sredstava koji je predviđen ovim pozivom dostiže 2,7 milijardi dinara, a najviši iznos podsticaja koji korisnik može ostvariti po pojedinačnom zahtevu za jednu kalendarsku godinu iznosi 1.500.000 dinara. Procena visine podsticaja u zavisnosti od vrste opreme i statusa korisnika, iznosi između 60% i 70% prihvatljivih troškova, gde viši procenti važe za mlade poljoprivrednike i gazdinstva u planinskim područjima, čime se dodatno podstiče razvoj poljoprivredne proizvodnje u regijama koje su izložene izazovima održivosti i pristupačnosti tržištu.

Kroz ovaj poziv IPARD III program omogućava korisnicima da modernizuju svoje proizvodne procese i da usklade svoje prakse sa standardima Evropske unije, posebno u pogledu ekoloških i održivih rešenja. Traktori i ostala mehanizacija, koje korisnici nabavljaju kroz podršku IPARD programa, moraju ispunjavati EU standarde zaštite životne sredine, kao što su zahtevi o ograničenju emisije izduvnih gasova. Samim tim, ove investicije nisu samo prilika za unapređenje rada i efikasnosti, već i prilika za usklađivanje sa savremenim normativima zaštite životne sredine, čime se otvara mogućnost lakšeg pristupa evropskom tržištu.

// Ovaj poziv cilja najširi skup poljoprivrednih gazdinstava, od manjih voćara i povrtara do velikih proizvođača žitarica i industrijskog bilja, uz posebne pogodnosti za mlade poljoprivrednike koji žele da unaprede svoje gazdinstvo, kao i za gazdinstva u planinskim predelima gde su potrebne dodatne mere podrške zbog otežanih uslova rada i ograničenih mogućnosti za transport proizvoda do tržišta. Međutim, prethodni pozivi ukazali su na izazove u apsorpciji sredstava u okviru Mere 1, uključujući i jednostavnije investicije, kao što su traktori i osnovna oprema. Činjenica da su rokovi u prethodnom pozivu bili produžavani, ukazuje na potrebu za pravovremenom pripremom i podrškom za apliciranje koje će rezultovati realizovanom podrški. Naša iskustva iz prethodnih aplikacija pokazala su da je uspešnost u velikoj meri uslovljena kvalitetom pripremljene dokumentacije i poslovnog plana koji jasno definiše ciljeve i obuhvata sve aspekte ulaganja. Uzimajući u obzir da IPARD III program omogućava bespovratna sredstva za značajna unapređenja, svakako preporučujemo svim zainteresovanima da se na vreme informišu o uslovima poziva, a našem timu se mogu obratiti za stručnu podršku u pripremi i podnošenju zahteva. Glenfield agro-eksperti mogu pomoći u formulisanju poslovnog plana, prikupljanju neophodne dokumentacije i sprovođenju celokupnog procesa, čime obezbeđujemo da projekat ispuni sve kriterijume potrebne za ostvarivanje podsticaja. Pravo vreme za apliciranje je sada, jer blagovremena priprema povećava šanse za uspeh. Pozivamo vas da iskoristite ovu priliku za unapređenje svojih kapaciteta i osigurate podršku koja vam je potrebna za dalji rast i razvoj gazdinstva.

RAS – Mentoring kao sastojak uspešne realizacije poslovnih inicijativa

// Razvojna agencija Srbije (RAS) kontinuirano omogućava podršku sektoru mikro, malih i srednjih preduzeća, kao i preduzetnicima i zadrugama, kroz posebne programe osmišljene da doprinesu njihovom razvoju. Aktuelni Javni poziv za sprovođenje standardizovanih usluga mentoringa prilika je da se poslovni subjekti osnaže kroz ciljanu podršku, čime se teži očuvanju stabilnosti i jačanju održivosti domaćih firmi. Program se odvija u saradnji sa mrežom akreditovanih regionalnih razvojnih agencija (ARRA), koje obezbeđuju pomoć kroz stručno vođene aktivnosti prilagođene poslovnim potrebama korisnika.

Korisnici programa mogu biti novoosnovana i postojeća mikro, mala i srednja privredna društva, kao i zadruge. Program omogućava korisnicima da dobiju od 25 do 50 besplatnih sati podrške mentora, u zavisnosti od potreba i specifičnih poslovnih izazova. Ova standardizovana metodologija, razvijena u saradnji sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA), omogućava da se mentorska podrška prilagodi svakom korisniku, čime se doprinosi što efikasnijem prenošenju znanja i veština koje su potrebne za savladavanje tržišnih prepreka i unapređenje poslovanja. Prijave za program mentoringa su otvorene u tri kategorije, u zavisnosti od statusa privrednog subjekta. Kategorije uključuju novoosnovane privredne subjekte, starosti do tri godine, zatim postojeće privredne subjekte registrovane pre oktobra 2021. godine, kao i zadruge. Time je obezbeđeno da program obuhvati široku grupu preduzetnika i privrednih subjekata koji imaju potrebu za stručnim vođenjem i dodatnom podrškom.

Program mentoringa uključuje detaljno dijagnostikovanje, strukturu poslovanja i postojeće performanse, na osnovu čega se formuliše set prilagođenih aktivnosti koje omogućavaju preduzetnicima da efikasnije planiraju i sprovode ključne poslovne procese. Ovako kreirana osnova omogućava precizno fokusiranje na one tačke koje zahtevaju najviše pažnje, bilo da su u pitanju finansije, operativno poslovanje ili strategije rasta i razvoja biznis modela, koje su se, kroz naša istraživanja među MMSP u regionu, pokazale kao oblasti u kojima postoji najveća potreba za podrškom.  Nakon početne analize, podrška se fokusira na razvoj konkretnih planova i projekata. Mentori pružaju podršku u pripremi dokumentacije

i razvijanju strategija koje odgovaraju ciljevima korisnika, a korisnici programa mogu da računaju i na prilagođeni set aktivnosti koje uključuju, između ostalog, i savetovanje za pristupanje fondovima i implementaciju novih tehnologija. Time se ujedno podržava i osnažuje mogućnost pristupa dodatnim izvorima finansiranja, što uključuje i pripremu aplikacija za kredite i državne programe podrške. Uz sve to, mentori mogu biti angažovani i na povećanju produktivnosti korisnika, pružajući im priliku da kroz kontinuirano unapređenje radnih procesa poboljšaju efikasnost i smanje operativne troškove. Na ovaj način, program ne samo da podržava održivost, već i postepeno gradi konkurentske prednosti korisnika.

// Mentoring program Razvojne agencije Srbije pruža jedinstvenu priliku domaćim privrednicima i zadrugama da unaprede svoje poslovanje kroz specijalizovanu podršku, prilagođenu specifičnim potrebama svakog korisnika. Podrška koju pružaju regionalne razvojne agencije po programu standardizovanog seta usluga, u čijem je razvoju i Glenfield učestvovao, kroz transformaciju najboljih praksi i iskustava stečenih kroz rad sa finansijskim i razvojnim institucijama i MMSP u zakružen set alata, praćen obukom i sertifikacijom trenera za implementaciju, može biti dodatni sastojak formule uspeha i sigurno zaslužuje podršku, kao značajan podstrek za razvoj. Za sve privrednike koji žele da podignu svoje poslovanje na viši nivo, ovaj program predstavlja dragocenu priliku za rast i unapređenje na osnovu znanja, iskustva i najboljih praksi. Za one koji ne ispunjavaju kriterijume za ovaj program, Glenfield može biti podrška da se identifikuju drugi, adekvanti programi. Na raspolaganju smo za inicijalnu analizu i konsultacije.

UAP: Redovna podrška za unapređenja fizičke imovine gazdinstava

// Ministarstvo poljoprivrede objavilo je redovni godišnji javni poziv za subvencije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava. Ovaj poziv obuhvata ulaganja u novu opremu i mašine za primarnu proizvodnju biljnih kultura i ima značajnu ulogu u unapređenju proizvodnih kapaciteta i konkurentnosti domaće poljoprivrede. Budžet podrške iznosi ukupno 400 miliona dinara, a poziv je otvoren za fizička i pravna lica, uključujući zadruge, škole i naučnoistraživačke organizacije, pod uslovom da su upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava i da se nalaze u aktivnom statusu. Obezbeđeni su podsticaji za nabavku nove opreme koja se koristi u sektorima voćarstva, povrtarstva, žitarica i industrijskog bilja, kao i za aktivnosti koje uključuju obradu zemljišta, zaštitu bilja, berbu i navodnjavanje.

Maksimalan iznos podsticaja po zahtevu je 1,5 miliona dinara, dok subvencije pokrivaju procenat troškova investicije u iznosu od 50% do 70%, u zavisnosti od kategorije korisnika. Kroz ovaj program moguće je finansirati širok spektar investicija u opremu i mašine koje su ključne za primarnu proizvodnju biljnih kultura. To uključuje nabavku novih mašina za obradu zemljišta, opremu za zaštitu bilja od bolesti, štetnih insekata i nepovoljnih vremenskih uslova, kao što su grad ili

suša, kao i sisteme za đubrenje i navodnjavanje. Takođe, subvencije su dostupne za mašine i opremu koje olakšavaju berbu i transport plodova, uključujući voće, povrće, aromatične i lekovite biljke, čime se doprinosi očuvanju kvaliteta proizvoda do trenutka prodaje. Ove investicije pokrivaju sve od osnovnih aktivnosti pripreme zemljišta do završnih faza primarne proizvodnje, čime se gazdinstvima omogućava veći stepen samostalnosti i efikasnosti u svakodnevnom radu.

// Značaj podsticaja za nabavku fizičke imovine ogleda se pre svega u prilici koju gazdinstvima pruža za podizanje efikasnosti i smanjenje troškova rada, što zauzvrat povećava održivost proizvodnje u sve konkurentnijem okruženju. Stabilan okvir ovog programa, u smislu izvesnosti i redovnosti, omogućava plansko unapređenje ključnih resursa, što mašine i oprema svakako jesu, čime poljoprivrednici stiču osnovu za dalji razvoj i specifična ulaganja koja mogu finansirati bilo iz komercijalnih izvora, bilo iz drugih programa podrške sa specifičnim namenama. Zato svakako zaslužuje preporuku, kao jedna od kvalitetnih mogućnosti za trajna unapređenja poslovanja gazdinstava.

OSNOVNI EKONOMSKI POKAZATELJIOkt - 24
1Međugodišnja inflacija 4,20%
2Referentna kamatna stopa5,75%
3Stopa nezaposlenosti8,20%
4Prosečna neto zarada - RSD96.649
5Prosečna penzija - RSD45.714
6KURS RSD/EUR
na poslednji dan u mesecu117,0840
Prosečan srednji kurs EUR117,0462
7KURS RSD/USD
na poslednji dan u mesecu104,8670
Prosečan srednji kurs USD105,3239

Za sve dodatne informacije ili pitanja, slobodno nas kontaktirajte. Prenesite nam svoje utiske, podelite novosti ili nam javite kako napreduju aktuelni projekti.

Za jačanje kapaciteta, poseban poziv: Prijavite se za Glenfield E-Learning!

Glenfield Training and Consulting Doo | +381 11 407 9066 | office@glenfield.rs | www.glenfield.rs

Upozorenje: Ovaj izveštaj je pripremljen i objavljen pod autoritetom Glenfield Training and Consulting Doo i služi jedino u informativne svrhe. Informacije koje su korišćene, dobijene su od izvora za koje Glenfield Training and Consulting Doo smatra da su pouzdani ali ne garantuje njihovu ispravnost i kompletnost. Nijedna informacija ili predlog ne mogu se protumačiti kao ponuda ili nametanje kupovine ili prodaje. Nijedan deo ovog dokumenta ne sme se reprodukovati bez pismene dozvole Glenfield Training and Consulting