Broj 135 | Godina XII
Kraj juna u Private Briefingu donosi analize nekih od ključnih programa podrške za domaće privrednike i poljoprivrednike, kroz analize kredita za investicije i trajna obrtna sredstva Fonda za razvoj, kao i kredita za opremu i skladištenje Pokrajinskog fonda za razvoj poljoprivrede. Oba ciljaju na ključna dugoročna unapređenja koja povećavaju konkurentnost i održivost i predstavljaju značajnu mogućnost za domaće biznise i agrobiznise. Pored toga, analiziramo i tekući program Inovacionih vaučera, i pravimo dodatni osvrt na aktuelni poziv u okviru Mere 1 IPARD III Programa čiji je rok za apliciranje produžen.
// Ovodogišnji programi Pokrajinskog fonda za razvoj poljoprivrede donose brojne prilike za unapređenja poslovanja, razvoj poljoprivredne proizvodnje i konkurentnosti gazdinstava u Vojvodini, kroz niz prilagođenih modela finansiranja, odmerenih tako da povećaju. Ovom prilikom analiziramo dva konkursa koji donose značajne mogućnosti finansijske podrške za izgradnju objekata i nabavku opreme za skladištenje žitarica, voća i povrća, kao i za investicije u fizička sredstva poljoprivrednih gazdinstava u sektoru prerade voća i povrća. Iznosi kredita u rasponu od 300.000 do 7 miliona dinara sugerišu da su očekivani korisnici pretežno mikro i mala gazdinstva. Rok otplate je do 5 godina, kamatna stopa od 1% godišnje uz primenu valutne klauzule, uz grejs period od 12 meseci tokom kog se ne obračunava se interkalarna kamata. Otplata se vrši u šestomesečnim ratama, pri čemu se prva rata plaća po isteku grejs perioda. Kao sredstvo obezbeđenja prihvtljiva je hipoteka nad stambenim ili poslovnim objektima u većim gradovima i opštinama na teritoriji pokrajine, kao i nad zemljištem gazdinstava koja konkurišu za program i podršku.
// Cilj programa za izgradnju objekata i nabavku opreme namenjene skladištenju žitarica, voća i povrća je obezbeđenje finansijskih sredstava za izgradnju objekata i opremanje silosa, podnih skladišta i hladnjača kako bi se stvorili uslovi za intenziviranje poljoprivredne proizvodnje i povećanje konkurentnosti individualnih poljoprivrednih gazdinstava. Drugi program, za investicije u fizička sredstva, obuhvata kredite za nabavku opreme i mašina za proizvodnju. Spektar namena je veoma širok i pokriva brojne potrebe koje mogu uticati na efikasnost proizvodnje.
// Namene skladištenja i nabavke opreme za proizvodnju i preradu proizvoda omogućavaju da se proizvodnja unapredi na način da se podigne nivo obrade sa primarne, osnovne proizvodnje, kao i da se omogući gazdinstvima da efikasno upravljaju svojom profitabinošću, koristeći mogućnost da robu stave na tržište u adekvatnom momentu zahvaljujući skadišnim kapacitetima. Sve je to podržano kroz izuzetno povoljne uslove kreditiranja, uključujući niske kamatne stope, adekvatan rok otplate i iznose prilagođene malim gazdinstvima koja se u najvećoj meri i suočavaju sa izazovima u pribavljanju sredstava za ključna unapređenja i izlazak na nove nivoe poslovanja. Sama cena zaduživanja koja je znatno niža od najpovoljnih komercijalnih uslova dovodi do dodatnog jačanja finansijske strukture krajnjeg korisnika kroz smanjenje potencijalne zaduženosti i opterećenje finansijskim troškovima. Ukoliko imamo u vidu i činjenicu da je reč o investicijama u nove mašine i opremu, potencijalna modernizacija i posledičo jačanje kapaciteta je dodatni aspekt povećanja produktivnosti, efikasnosti i samim tim profitabilnosti. S obzirom na globalne trendove i dešavanja na tržištima primarnih poljoprivrednih proizvoda, investicije u jačanje i razvoj kapaciteta su ne samo dobra, nego i neophodna strategija za razvoj i održivosti poljoprivrede u predstojećem periodu.i stoga je i ovaj program jedan od onih koji svakako zaslužuje pažnju i preporuku za krajnje korisnike.
// Nedavno objavljena analiza finansijskih izveštaja preduzeća i preduzetnika, koju je APR objavila, ukazuje na to da je profitabilnost poslovanja privrede porasla za više od 12%, pri rastu prihoda od nešto manje od 3%, što ukazuje prilagodljivost tržišnim uslovima i iskorišćenje prilika koje se ukazuju. Sa druge strane, rezultati analize bilansnih polazatelja za prošlu godinu još nisu dostupni, dok prethodna analiza ukazuje da je neto obrtni kapital privrednih društava bio 480 miliona evra, a za potpuno pokriće zaliha privredi je nedostajalo još oko 27 milijardi evra dugoročnog kapitala. U takvom ambijentu, u kom je pristup MMSP srednjoročnim ili dugoročnim izvorima finansiranja ograničen, budući da za kredite koje omogućavaju komercijalne finansijske institucije nedostaje adekvatan kolateral, izuzetno je značajna podrška u vidu finansiranja trajne imovine i trajnih obrtnih sredstava, uz sredstva obezbeđenja u vidu menica ili zaloge na opremi. Upravo takav podsticaj za opštu održivost poslovanja omogućavaju programi Fonda za razvoj (FZR), u vidu investicionih kredita i kredita za trajna obrtna sredstva. Program je usklađen sa svrhom FZR da obezbedi olakšan pristup i širu dostupnost finansiranja razvoja mikro, malim, srednjim i velikim pravnim licima, kao i preduzetnicima, pri čemu su uslovi kreditiranja značajno povoljniji od tržišnog proseka.
Investicioni krediti Fonda omogućavaju kupovinu ili izgradnju poslovnih i proizvodnih objekata, nabavku mašina, postrojenja i opreme. Prihvatljivi iznosi kreću se od milion do 250 miliona dinara, što zavisi od poslovnih performansi aplikante, kao i sredstava obezbeđenja. Rok otplate je do deset godina, uz uključen grejs period od jedne godine, dok je kamatna stopa 1,5% godišnje uz bankarsku garanciju kao sredstvo obezbeđenja, ili 2,5% u slučaju ostalih sredstava obezbeđenja.
Iznosi kredita za trajna obrtna sredstva takođe zavise od boniteta korisnika, kao i od ponuđenih sredstava obezbeđenja. Kamatne stope su iste za
sve korisnike, bez obzira na pravnu formu, i kreću se od 1,8% na godišnjem nivou ukoliko je sredstvo obezbeđenja bankarska garancija do 2,8 % uz primenu valutne klauzule. Ročnost kredita je do 4 godine u okviru koje je grejs period do 6 meseci. Ista je za sve korisnike bez obzira na njihovu pravnu formu, a otplata je mesečna.
Za obe vrste kredita, pored bankarske garancije, kao obezbeđenje prihvatljivi su menice fizičkih i pravnih lica, zaloga na opremi i hipoteka na nepokretnostima a prihvatljivi su garancija poslovne banke, menice fizičkih i pravnih lica, zaloga na opremi i hipoteka na nepokretnostima.
I trajna obrtna sredstva i investicije u osnovna sredstva predstavljaju resurs neophodan za efektivno unapređenje poslovnih aktivnosti korisnika, čija se uloga može analizirati iz nekoliko aspekata. Prvi je i održanje kontinuiteta poslovanja i povećanje konkurentske sposobnosti, budući da pre svega omogućavaju stabilnost, plansko poslovanje i značajno proširenje kapaciteta i obima proizvodnje. To se postiže kroz proširenje proizvodnih kapaciteta novom opremom ili proizvodnim objektima, što je predmet investicionih ulaganja, kao i kroz povećanje količine sirovina ili robe u slučju trajnih obrtnih sredstava, što poboljšava poziciju preduzeća kod dobavljača i utiče na smanjenje troškova, a time i na profitabilnost i akumuliranje kapitala za nove faze rasta i razvoja. Dodatni aspekt je i povećanje kapaciteta preduzeća za upravljanje rizicima, odnosnoa neočekivanim troškovima, fluktuacijama cena sirovina ili promenama na tržištu.
// Namena investicionih kredita i kredita za trajna obrtna sredstva, sa veoma dobro odmerenim rokovima otplate od 4, odnosno desert godina, i povoljnim kamatnim stopama čini ovu mogućnost finansiranja povoljnim rešenjem za finansiranje investicionih planova ili tekućih obaveza krajnjih korsnika, koja može imati značajan efekat na dugoročno unapređenje kapaciteta i konkurentnosti. Preduslov da se ti ciljevi i realizuju je svakako i dobar plan ulaganja uz pažljivu analizu ekonomskog okvira i potencijala tržišta. Pomenuti parametri predviđeni su u okviru poslovnog plana koji je sastavni deo dokumentacije za apliciranje kod Fonda, ali i predstavljaju elementarni preduslov da se planirane investicije adekvatno realizuju i donesu željene efekte. Za kvalitetnu pripremu poslovnog plana i celokupne aplikacije, kao i efikasno upravljanje finansijama, svakako od koristi može biti saradnja sa konsultantima sa dugogodišnjim iskustvom u pripremi projekata za podršku Fonda i finansijski menadžment preduzeća.
// Fond za inovacionu delatnost redovno otvara cikluse Progama Inovacionih vaučera, u okviru kog je po aktuelnom pozivu opredeljeno 120 miliona dinara za sufinansiranje invacija u privredi. Inovacioni vaučeri su relativno jednostavan i direktan model finansijskog podsticaja koji omogućava malim i srednjim preduzećima da, koristeći usluge naučnoistraživačkog sektora, podignu nivo inovativnosti svojih proizvoda i postanu konkurentniji na tržištu. Kreativnost, vizionarstvo i agilnost koje odlikuju preduzetnike, često nisu dovoljni za realizaciju inovativnih ideja s obzirom na nedostatak kapaciteta privrednika za istraživanje i razvoj, odnosno značajan trošak finansiranja eksternih istraživanja koja mogu da dovedu do kvalitativnog skoka u pogledu inovativnosti i tržišne održivostu usluga i proizvoda koje nude. Inovacioni vaučeri ciljaju da premoste upravo taj jaz, budući da ih MSP koja se prijave mogu koristiti za razvoj novih ili poboljšanje postojećih proizvoda, procesa ili usluga, dokaz koncepta ili studija izvodljivosti, proizvodnju laboratorijskog ili demonstracionog prototipa, verifikaciju tehnologije i poboljšanja, savetodavne usluge u vezi sa inovacionom delatnošću, razvoj i uvođenje posebnog softvera za proizvod ili procesa u okviru razvoja proizvoda ili obuke u vezi sa razvojem tehnoloških rešenja.
Program je kroz vreme doživeo i jedan broj unapređenja u cilju povećanja efektivnosti i uticaja, pa je u aktuelnom pozivu učešće Fonda smanjeno sa 80% na 60%, ali je zato limit iznosa za vaučere po jednom podnosiocu prijave dupliran sa nekadašnjeg maksimalnog iznosa od 1.200.000 na 2.400.000 dinara. Rok za realizaciju usluge je do 6 meseci, a kvalifikovani korisnici
vaučera su MMSP registrovana u APR, sa sedištem u Srbiji i u većinskom privatnom vlasništvu, dok su kvalifikovani pružaoci usluge javne i privatne akreditovane NIO kojih u ovom trenutku u Srbiji ima tačno 208. Pozivi su uvek aktivni do utroška ukupno opredeljenog iznosa finansiranja u ciklusu. Prijave se obrađuju po redosledu podnošenja, a rok za odobrenje je do 7 dana.
Izmene koje su pratile cilkluse programa od početka do danas svedoče da je privreda prepoznala inovacione vaučere kao adekvatno sredstvo za podizanje inovacionog kapaciteta i načina da se unapredi sopstvena konkurentnost kroz unapređenje. Tempo utilizacije sredstava koji raste iz ciklusa u ciklus, potvrđuje i da privrednicima ne manjka ideja i želje da pomere lestvicu svog uspeha i inovativnosti. Sa druge strane, pokazuje se i da je naučno istraživačka zajednica spremna i željna da se uključi u rešavanje konkretnih, primenjivih u kontekstu podizanja inovacione konkurentnosti privrede.
// Inovacioni vaučeri su samo jedan od modela podrške privredi koji se sprovodi kroz Fond za inovacionu delatnost, u okviru koncepta državne podrške inovacijama u sektoru MSP koji podrazumeva jačanje kapaciteta priivrede kroz unapređivanja tehnoloških aspekata uz pomoć naučno-istraživačkih organizacija (NIO). Pored Inovacionog fonda, postoje i drugi izvori podrške inovacijama, i njihov broj je u kontinuiranom porastu a kroz Private Briefing ih redovno analiziramo. To svedoči da su inovacije prepoznate kao način da se opšti kapacitet i konkurentnost privrede povećaju, a sa druge strane, i da ne manjka kvalitetnih ideja. Kroz praksu smo i sami imali prilike da se uverimo da je to tačno, ali i da je jaz između ideje i koherentnog poslovnog plana često ogromna prepreka za materijalizaicju inovacije. Premošćavanje jaza između ideje i njene realizacije moguće je korišćenjem seta tehnika koje omogućavaju inovatoru da razmišlja poput investitora. Bez obzira na to da li je u pitanju javni investitor poput IF, neki drugi lokalni ili međunarodni program podrške, venture capital fond ili privatni investitor, inovativni proizvod i ideja otvaraju vrata, uverljivo prezentovanje je značajno, ali je ključ u finansijskom inženjeringu. Metodologija razrade, od ideje preko tržišne procene, i interne analize do kvantifikacije potencijala, projekcije novčanih tokova i procene povrata na investiciju i izlazne strategije je osnova i neophodan uslov za efektivne pregovore sa profesionalnim investitorima i obezbeđenje finansiranja. Glenfield konsultanti, sa višedecenijskim iskustvom u analizi inovativnih ideja i transformaciji u kvantitativne modele su i kroz ove pozive na raspolaganju inovatorima da maksimiziraju šanse za finansiranje i tržišni uspeh. Saznajte kako uz specijalni bonus paket na raspolaganju čitaocima Private Briefinga. Pošaljite upit na office@glenfield.rs, subject “Inovacije”.
// IPARD poziv u okviru Mere 1 – Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava, prvi je u nizu poziva u novom ciklusu i premda je trebalo da bude otvoren do sredine meseca, rok za podnošenje je produžen do 26. jula. Pored novih mera, IPARD III donosi i proširenje sektora podržanih kroz program, uključujući ribarstvo, preradu žitarica i industrijskog bilja, uz poseban akcenat na ruralni turizam, direktnu prodaju poljoprivrednih i lokalnih proizvoda, kao i usluge u ruralnim područjima.
Sa ukupnim budžetom od 4,8 milijardi dinara, koji može pokriti i do dve trećine vrednosti investicija, aktuelni poziv u okviru Mere 1 može generisati značajni podsticaj za unapređenja i prelazak poljoprivrednih proizvođača u novu kategoriju konkurentnosti i efikasnosti. Kvalifikovani korisnici su fizička lica – nosioci komercijalnih porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, preduzetnici, privredna društva, i poljoprivredne zadruge, a podnosilac zahteva mora da ima dokaz o stručnom znanju ili iskustvu u poljoprivredi, što se može dokazati odgovarajućim sertifikatima ili potvrdama o radnom iskustvu u sektoru. Poziv donosi
značajno proširen model podrške za poljoprivrednike, kroz mogućnost finansiranja za različite vrste investicija koje obuhvataju izgradnju i opremanje objekata u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, kao i podizanje proizvodnih i matičnih zasada voća i grožđa. Visina podsticaja varira od 60% do 75% prihvatljivih troškova investicije, zavisno od nekoliko faktora, uključujući status mladog poljoprivrednika, proizvodnju organskih proizvoda, lokaciju gazdinstva, i vrstu investicije. Ovo ukazuje na ciljanu podršku koja promoviše održive prakse i podržava specifične grupe proizvođača.
// Proširenjem obuhvata i uvođenjem novih sektora IPARD III program nastavlja sa diversifikacijom, a bitna novina u celokupnom programu, pa i u ovom pozivu u okviru Mere 1 je da se posebni uslovi koji se tiču sektora proizvodnje posmatraju na kraju investicije, umesto na početku, što je ranije bilo slučaj, a što bi trebalo da olakša većem broju korisnika da ostvari podršku. Takođe, široko postavljena lista prihvatljivih investicija i troškova, kao i uvođenje mogućnosti podrške novih tehnologija poput poljoprivrednih dronova ili specijalnih vozila, signalizira da program ostaje otvoren za sve širi spektar projekata, što korisnicima daje značajnu slobodu u planiranju i realizaciji unapređenja koja prepoznaju kao važna za realizaciju razvojnih planova. Kako je IPARD sada u svojoj trećoj iteraciji, sakupljen je i značajan skup iskustava iz prethodnih poziva, a među njima su i najčešće greške u pripremi aplikacija. Tu svakako spadaju podnošenje nekompletne projektne dokumentacije, kao i nedostatak detaljne analize i samo procene. Da bi se izbegle, potrebna je pažljiva analiza zahteva i razumevanje specifičnih uslova vezanih za sektor u koji se investira, uz procenu kapaciteta za realizaciju predviđenih aktivnosti. Upravo za savete i podršku, od pripreme projektne dokumentacije do realizacije investicije, naš tim eksperta stoji vam na raspolaganju, kako biste iskoristili priliku da materijalizujete podršku koju IPARD omogućava. Pored toga, na raspolaganju smo i za procese inicijalne analize potreba, kao i za obezbeđivanje neophodnog predfinansiranja.
OSNOVNI EKONOMSKI POKAZATELJI | Jun - 24 | |
---|---|---|
1 | Međugodišnja inflacija | 5.00% |
2 | Referentna kamatna stopa | 6.25% |
3 | Stopa nezaposlenosti | 9.40% |
4 | Prosečna neto zarada - RSD | 96,614 |
5 | Prosečna penzija - RSD | 45,732 |
6 | KURS RSD/EUR | |
na poslednji dan u mesecu | 117.1015 | |
Prosečan srednji kurs EUR | 117.1154 | |
7 | KURS RSD/USD | |
na poslednji dan u mesecu | 108.2096 | |
Prosečan srednji kurs USD | 108.4631 |
Aktuelno, kao i prethodna izdanja Private Briefinga u .pdf formatu dostupna su ovde.
Za sve dodatne informacije ili pitanja, slobodno nas kontaktirajte. Prenesite nam svoje utiske, podelite novosti ili nam javite kako napreduju aktuelni projekti.
Za jačanje kapaciteta, poseban poziv: Prijavite se za Glenfield E-Learning!
Glenfield Training and Consulting Doo | +381 11 407 9066 | office@glenfield.rs | www.glenfield.rs
Upozorenje: Ovaj izveštaj je pripremljen i objavljen pod autoritetom Glenfield Training and Consulting Doo i služi jedino u informativne svrhe. Informacije koje su korišćene, dobijene su od izvora za koje Glenfield Training and Consulting Doo smatra da su pouzdani ali ne garantuje njihovu ispravnost i kompletnost. Nijedna informacija ili predlog ne mogu se protumačiti kao ponuda ili nametanje kupovine ili prodaje. Nijedan deo ovog dokumenta ne sme se reprodukovati bez pismene dozvole Glenfield Training and Consulting