Broj 136 | Godina XII
Julski Private Briefing je u znaku analiza čak tri različita programa podrške Ministarstva Privrede, koji su aktivni tokom leta. Dok se prvi od njih odnosi na stare zanate i proizvode domaće radinosti, drugi je usmeren na mlade i start-up inicijative, a treći na žensko ruralno preduzetništvo. Julsko Izdanje zaokružujemoKatapult programom Inovacionog Fonda, sa posebno prilagođenom podrškom za početnike u poslovanju kroz specijalni model „dvokoraka“ Time se na efikasan način podržavaju različiti privredni segmenti koji zbog svojih specifičnosti često imaju velikih izazova da realizuju komercijalno finansiranje.
// Paleta programa podrške Ministarstva privrede Srbije dobija nove tonove i nijanse, budući da je po prvi put objavljen javni poziv za sasvim novu kategoriju korisnika. Reč je o pozivu za dodelu bespovratnih sredstava mikro i malim preduzećima, preduzetnicima i zadrugama koje poseduju sertifikate za stare i umetničke zanate i poslove domaće radinosti.
// Za realizaciju ovog programa obezbeđeno je ukupno 10 miliona dinara, a sredstva su namenjena finansiranju kupovine nove opreme i repromaterijala. Pod opremom se podrazumeva oprema koja je namenjena profesionalnoj upotrebi, dok su repromaterijali sirovine i poluproizvodi potrebni za izradu finalnih proizvoda. Bespovratna sredstva odobravaju se u visini od 100% nabavne vrednosti, odnosno pokrivaju ceo trošak opreme i materijala, u rasponu od 80.000 do 300.000 dinara. Sredstva se odobravaju na osnovu predračuna koji nije stariji od dana objavljivanja javnog poziva, a finansira se ukupna nabavna vrednost opreme i repromaterijala, uključujući PDV. Ukoliko je vrednost opreme ili materijala iznad 300.000 dinara, korisnik i dalje može da ostvari pravo na podršku, s tim što je u obavezi da finansira razliku sopstvenim sredstvima. Pravo na prijavu za dodelu bespovratnih sredstava imaju pravna lica registrovana kao privredna društva ili zadruge do 31. decembra 2023. godine, razvrstana kao mikro i mala pravna lica, kao i preduzetnici registrovani do istog datuma.
// Na bazi našeg iskustva, realizovanog kroz pilot fazu Programa podrške održivom lokalnom razvoju (Sustainable Local Development Program – SLDP), upravo su se stari zanati i poslovi domaće radinosti pokazali kao segment poslovanja MMSP i preduzetnika kome je podrška preko potrebna, ali i kao segment u kom ta podrška pada na više nego plodno tle. Svrha programa je bila da se osnaži i poboljša održivost postojećih lokalnih biznisa, uključujući i stare zanate i proizvode domaće radinosti. Isto tako, cilj je bio i da se podrže nove poslovne ideje i poduhvati. Program je obuhvatio podršku za započinjanje, razvoj ili promenu biznis modela, od analize i procene poslovne ideje, preko razvoja biznis plana, identifikacije potrebnih investicija i razvoja investicionog plana, pa do preporuka za unapređenje poslovnih operacija, podrške za realizaciju finansiranja i podrške za unapređenje prodaje. Tokom i nakon realizacije, pokazalo se da su upravi stari zanati i proizvodi domaće radinosti, kategorija sa velikim tržišnim potencijalom, a koja se na vrlo efikasno unapređuje i uklapa u lokalno tržište, ostvarujući rezultate koji garantuju održivost i razvoj. S obzirom na trend rasta značaja ruralnog turizma kao segmenta, i globalne trendove koji to dodatno podržavaju, investicije u stare zanate i domaću radinost su jedan od aspekata podrške privredi koji će u budućnosti dobijati sve veći značaj. U tom kontekstu, novi program i poziv Ministrarstva su svakako inicijativa koja zaslužuje pažnju i preporuku za krajnje korisnike.
// Još jedan program podrške za MSP u režiji Ministarstva Privrede koji analiziramo je Program podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za preduzetnike početnike i mlade, realizovan u saradnji sa Fondom za Razvoj i Razvojnom Agencijom Srbije. Kvalifikovani korisnici su preduzetnici i MMSP ne stariji od pet godina, a čiji je osnivač i zakonski zastupnik fizičko lice starosti do 35 godina, odnosno oni osnovani nakon 1. januara 2022. koji u ovom programu imaju status preduzetnika početnika (start-up). Kroz ovaj program, čiji je ovogodišnji budžet 100 miliona dinara, početnici mogu da računaju na finansijsku podršku u vidu bespovratnih sredstava u iznosu do 30% vrednosti ulaganja, odnosno do 40% vrednosti ulaganja u jedinicama lokalne samouprave treće i četvrte grupe razvijenosti, dok ostala preduzeća mogu da ostvare 40% ili 50% podrške u odnosu na celokupnu investiciju. U oba slučaja, ostatak je obezbeđen u vidu kredita kod Fonda, indeksiranog u evrima, sa rokom otplate do 5 godina, u okviru koga je grejs period do jedne godine, a kamatna stopa od 1,5% godišnje uz garanciju banke ili 2,5% godišnje uz ostala sredstva obezbeđenja.
Iznos ukupno odobrenih sredstava po zahtevu ne može biti manji od 400 hiljada niti veći od 6 miliona dinara, a prihvatljive namene su finansiranje nabavke osnovnih sredstava u formi opreme ili vozila, što ove godine uključuje i mopede na električni pogon, kao i tekuće održavanje poslovnog ili proizvodnog prostora do iznosa od 1.000.000 dinara. Pored toga, prihvatljiva namena su i operativni troškovi koji mogu učestvovati sa najviše
20% u strukturi ulaganja. S obzirom na iznose i rokove otplate, kao i veoma povoljnu cenu kreditnog dela podrške, može se reći da program na adekvatan način kombinuje namenu sredstava sa procenjenim potrebama mladih preduzetnika i preduzeća, kojima je inicijalno ulaganje u opremu ili vozila često upravo onaj korak koji će im omogućiti da svoju poslovnu ideju, za koju su na tržištu uočili prostor i imaju veštine za sprovođenje, i ostvare.
Da bi se taj korak dodatno podržao, kroz setove specifičnih poslovnih veština i znanja, program otvara i mogućnost prijave korisnika akreditovanim regionalnim razvojnim agencijama kako bi prošli besplatnu obuku za započinjanje poslovanja i kako bi im se pružila savetodavna i tehnička pomoć. Podrška koju pružaju regionalne razvojne agencije sprovodi se po Programu standardizovanog seta usluga za MSPP, koji potpisuje Glenfield, a isporučuju sertifikovani treneri opremljeni setom alata i najboljih praksi u vrlo delikatnoj oblasti rada sa mladim biznisima ili onima koji će to tek postati Set usluga obuhvata podršku stručnog lica iz Akreditovane Regionalne Razvojne Agencije u pružanju standardizovanih savetodavnih usluga, jedne ili više specijalizovanih obuka i mentoring usluge u trajanju do 40 sati.
// Ovo je još jedna inicijativa proizašla iz Programa Promocije Preduzetništva i Samo-zapošljavanja (PPPS), koji se realizuje u okviru Nemačke državne saradne, uz podršku Ministarstva privrede Vlade Republike Srbije i KfW, pod upravljačkom palicom Kancelarije za Upravljanje Javnim Ulaganjima, koju je sprovela Privredna Komora Srbije a koju sa ponosom potpisuje Glenfield. Nakon pilot faze, koja je obuhvatila čak 1.000 mladih biznisa ili onih koji planiraju da krenu tim putem, PPPS je danas najveći regionalni program posvećen svim tipovima start up-a, sa četiri različite banke koje aktivno učestvuju u programu i jedinstvenog mehanizma, prvog te vrste u srbiji: SEF (Serbian Entrepreneurship Foundation – Srpska Fondacija za Preduzetništvo) razvijene upravo na tekovinama uspešne pilot inicijative sa ciljem pružanja trajne podrške malim biznisima da pristupe finansiranju. Na taj način, broj korisnika se ubrzano približava cilju od 3.000 poslovnih inicijativa koje su u modu razvoja svog dugoročno održivog, uspešnog i profitabilnog biznisa. Time se potvrđuje da je model kombinovanog pristupa znanjima i veštinama i pristupa finansijama, ključ za generisanje novih uspešnih poslovnih poduhvata, što program Ministarstva čini vrednim preporuke. Sa druge strane, za sve one koji se prepoznaju kao start-up ali se ne uklapaju u kriterijume ovog programa, na raspolaganju smo za besplatnu procenu kvalifikovanosti za PPPS, što je korak bliže ka mogućoj realizaciji kreiranju adekvatnog biznis plana i apliciranju za povoljno finansiranje kod neke od banaka učesnica programa.
// Analize programa podrške privrednicima iz portfolia ministarstva, u ovom izdanju Private Briefinga zakjučujemo Programom za razvoj preduzetništva žena na selu u 2024. godini, realizovanim u saradnji sa Razvojnom Agencijom Srbije. Program omogućava značajnu podršku za mikro preduzeća i preduzetnice koje se bave proizvodnjom prehrambenih proizvoda u ruralnim područjima, budući da sa ukupnim fondom od 30 miliona dinara, predviđa dodelu bespovratnih sredstava za nabavku nove opreme i repromaterijala, pokrivajući do 100% vrednosti ulaganja, uključujući PDV. Minimalan iznos bespovratne pomoći je 300.000 dinara, dok maksimalan iznosi 500.000 dinara.
Kvalifikovani korisnici su mikro preduzeća i preduzetnici registrovani u APR do 31. decembra 2023. godine, čiji su osnivači i zakonski zastupnici žene. Pravo na prijavu imaju i privredni subjekti čiji su osnivači strana fizička lica sa prebivalištem u Republici Srbiji, pod uslovom da ispunjavaju sve ostale kriterijume programa. Bespovratna sredstva mogu se koristiti za nabavku nove opreme za skladištenje, preradu i pakovanje poljoprivrednih proizvoda, kao i za nabavku repromaterijala, koji može činiti do 25% ukupnog ulaganja. Isključenja obuhvataju troškove kao što su carina, transport, skladištenje, kao i troškove vezane za opremu koja je već nabavljena ili plaćena. Korisnice koje apliciraju i dobiju sredstva imaju obavezu da opremu nabave od kredibilnih dobavljača i dostave dokaze o nabavci i plaćanju opreme do 31. oktobra 2025. godine, pri ćemu će kontrolu trošenja sredstava vršiti Akreditovane regionalne razvojne agencije (ARRA), kroz terenske provere.
Kao i program podrške za mlade i početnike u poslovanju, i ovaj program pruža besplatnu nefinansijsku podršku putem ARRA mreže, koja uključuje obuke i mentorstvo za žene preduzetnice, kako bi im se pomoglo u uspešnom vođenju i razvoju poslovanja. Paket usluga za žene preduzetnice podrazumeva pomoć stručnog lica iz ARRA privrednom subjektu čiji osnivač ili vlasnik je žena ili je žena jedan od vlasnika sa većinskim
udelom u vlasništvu (minimum 51%) i jedan od zakonskih zastupnika. Pomoć se sastoji od raspoloživih standardizovanih savetodavnih usluga, jedne ili više specijalizovanih obuka i mentoring usluge u trajanju do 40 sati, pri čemu savetodavne usluge podrazumevaju i pomoć u pripremi dokumentacije i izradi poslovnog plana pri prijavi za programe kod Fonda za razvoj Republike Srbije.
// Uz primenu besplatne finansijske podrške, kombinovane sa razvojem potrebnih znanja i veština, program podrške za razvoj preduzetništva žena na selu u 2024. godini predstavlja važan korak u jačanju ukupnog, a posebno preduzetništva u ruralnim područjima Srbij i značajno doprinosi ekonomskoj inkluziji i održivom razvoju lokalnih zajednica. Ovaj program se ujedno uklapa u niz već postojećih, ali i nagoveštava smer budućih inicijativa koje će dodatno podržati ruralni razvoj, žensko preduzetništvo, kao i širu ekonomsku i socijalnu inkluziju. Pri tome, ovakvi programi se ne realizuju samo u okviru državnih modela podrške, već u značajnoj meri i kroz programe međunarodnih razvojnih institucija, u saradnji sa lokalnim bankama. Jedan od takvih programa je i Žene u biznisu (Women in Business) u organizaciji EBRD, koji je najveći regionalni program tog tipa, a koji je nakon pilot faze, prešao u fazu globalne ekspanziije uz impresivne rezultate na svim tržištima na kojima je aktivan. Program nudi jedinstvenu kombinaciju povoljnog finansiranja za biznise koje vode žene, široko postavljenog, kvalitetnog seta unapređenja veština, ali i podrške bankama da prilagode ne samo proizvode već i način komunikacije i pristup ovoj specifičnoj ciljnoj grupi. Aktivan je i EIB finansirani projekat kroz koji UniCredit Banka Srbija realizuje „Impact Finance“ kredit. Namenska kreditna linija ima za cilj stvaranje mogućnosti za zapošljavanje i unapređenje uslova rada za žene, mlade i osetljive društvene grupe, kroz posebne pogodnosti za preduzeća koja ih zapošljavaju. Pored ovih već aktivnih i poznatih, u izgledu je i nekoliko velikih inicijativa koje će se baviti upravo ovim temama, deo njih i na bazi rezultata pilot faze SLDP programa i efekata na ruralni razvoj, a posebno ruralni turizam i proizvode domaće poljoprivrede i lokalnih proizvođača prehrambenih proizvoda. Svi ti programi ciljaju da kreiraju poseban ambijent za razvoj ovih posebnih grupa i segmenata, kroz niz modela pristupa znanjima i finansijama, a mi ćemo nastaviti da ih analiziramo, kako ovde, tako i na našem LinkedIn nalogu.
// Inovacioni Fond je objavio četvrti po redu poziv za program akceleracije za inovacione startape pod nazivom Katapult. Katapult obuhvata preduzeća u ranim fazama razvoja proizvoda i osvajanju tržišta, koja su u potrazi za tržišnom validacijom, početnom prodajom i potvrdom poslovnog modela. Iako neki učesnici u ovoj kategoriji već mogu imati postojeće kupce i tržišno interesovanje, razmatraće se i startapi koji još uvek nemaju prihode, čija se intelektualna svojina ili tehnologija može smatrati jedinstvenom i konkurentnom. Pored toga, Katapult podržava i startape u fazi intenzivnog rasta, koji već ostvaruju prihode sa tržišta i čiji je cilj da ubrzaju svoj rast i prikupe dodatna finansijska sredstva. Kriterijumi kvalifikovanosti podrazumevaju mikro i male biznise ne starije od šest godina u trenutku konkurisanja, najmanje 80% u privatnom vlasništvu, bez ograničenja u pogledu delatnosti
Katapult predviđa finansijsku podršku i intenzivnu obuku, uključujući mentorstvo. Bespovratna sredstva dodeljuju se kroz dvokomponentni model finansiranja. Prva komponenta je ulazni grant u iznosu od 2,4 miliona dinara za preduzeća koja su klasifikovana u kategoriju ranog razvoja, odnosno do 6 miliona dinara za startape u fazi rasta, dok je druga komponenta koinvestirajući grant u iznosu kvalifikovane investicije koju
korisnik uspe sam da obezbedi, u maksimalnom iznosu do 36 miliona dinara umanjenom za iznos ulaznog granta. Koinvestirajuća komponenta može biti iskorišćena u periodu od 12 do 24 meseci, a preduzeća za nju mogu da se prijave u bilo kom trenutku tokom programa akceleracije i devet meseci nakon završetka, uz uslov da je investicija koju korisnik obezbedi minimalno 50.000 evra.
// Koncept Katapulta koji nudi i finansiranje inicijalnog ili dodatnog razvoja samog proizvoda ili usluge, i povrh toga, praktično dupliranje inicijalne investicije koju nakon obuke korisnik uspe da pribavi, svakako ga preporučuje za mlada preduzeća koja imaju potrebu za znatno većim iznosima od onih koje nude drugi programi finansiranja. Sa druge strane, naša praksa pokazuje da je pored kvalitetne ideje i tima sposobnog da iznese projekat, ključni element uspešnosti apliciranja za programe IF adekvatno premošćavanje jaza između ideje i njene realizacije. To je moguće uz setove alata i tehnika koje omogućavaju inovatoru da razmišlja poput investitora. Inovativni proizvod i ideja otvaraju vrata, uverljivo demonstriranje inovacije je značajno, ali je ključ u finansijskom inženjeringu. Metodologija razrade, od ideje preko tržišne procene, i interne analize do kvantifikacije potencijala, projekcije novčanih tokova i procene povrata na investiciju i izlazne strategije je osnova i neophodan uslov za efektivne pregovore sa profesionalnim investitorima i obezbeđenje finansiranja. Glenfield konsultanti, sa višedecenijskim iskustvom u analizi inovativnih ideja i transformaciji u kvantitativne modele su i kroz ove pozive na raspolaganju inovatorima da maksimiziraju šanse za finansiranje i tržišni uspeh. Saznajte kako uz specijalni bonus paket na raspolaganju čitaocima Private Briefinga. Pošaljite upit na office@glenfield.rs, subject “Inovacije“ kako biste izbegli najčešće zamke u procesu pripreme i prezentovanja projekta.
OSNOVNI EKONOMSKI POKAZATELJI | Jul - 24 | |
---|---|---|
1 | Međugodišnja inflacija | 3,80% |
2 | Referentna kamatna stopa | 6,00% |
3 | Stopa nezaposlenosti | 9,40% |
4 | Prosečna neto zarada - RSD | 100.170 |
5 | Prosečna penzija - RSD | 45.719 |
6 | KURS RSD/EUR | |
na poslednji dan u mesecu | 117,0490 | |
Prosečan srednji kurs EUR | 117,0721 | |
7 | KURS RSD/USD | |
na poslednji dan u mesecu | 109,5247 | |
Prosečan srednji kurs USD | 108,6906 |
Aktuelno, kao i prethodna izdanja Private Briefinga u .pdf formatu dostupna su ovde.
Za sve dodatne informacije ili pitanja, slobodno nas kontaktirajte. Prenesite nam svoje utiske, podelite novosti ili nam javite kako napreduju aktuelni projekti.
Za jačanje kapaciteta, poseban poziv: Prijavite se za Glenfield E-Learning!
Glenfield Training and Consulting Doo | +381 11 407 9066 | office@glenfield.rs | www.glenfield.rs
Upozorenje: Ovaj izveštaj je pripremljen i objavljen pod autoritetom Glenfield Training and Consulting Doo i služi jedino u informativne svrhe. Informacije koje su korišćene, dobijene su od izvora za koje Glenfield Training and Consulting Doo smatra da su pouzdani ali ne garantuje njihovu ispravnost i kompletnost. Nijedna informacija ili predlog ne mogu se protumačiti kao ponuda ili nametanje kupovine ili prodaje. Nijedan deo ovog dokumenta ne sme se reprodukovati bez pismene dozvole Glenfield Training and Consulting