Private Briefing Avgust 2024

Broj 137 | Godina XII

morning-4284120_1920

Avgustovski Private Briefing donosi nastavak analiza segmentiranih programa podrške iz ciklusa Ministarstva privrede, kroz podršku za lov, ribolov i proizvodnju pića, kao i specijal  fokusrian na žensko preduzetništvo. U kontekstu takve segmentacije može se posmatrati i analiza EBRD programa Žene u biznisu, koji je tokom decenije operacija izrastao u vodeću inicijativu te vrste prvo u regionu a sada i globalno, postavljajući uzor za realizaciju kombinovane podrške na mnogim tržištima širom sveta, pa i u regionu. Pored toga, tu je i analiza subvencija za stočare, koje će ove godine imati poseban značaj u kontekstu posledica vremenskih prilika.

// Sve uočljivija tendencija Ministarstva privrede Srbije da kroz specificiranje i segmentiranje podrške za privrednike postigne jasniji fokus i očekivani veći efekat ulaganja, dovela je do daljeg širenja palete programa podrške. Ovom prilikom analiziramo Javni poziv za podršku razvoju prerađivačkih kapaciteta u oblastima lova, ribarstva, proizvodnje vina, piva i jakih alkoholnih pića. Ova inicijativa usmerena je na pravna lica i preduzetnike koji su registrovani pre 31. decembra 2021. godine, a koji se bave aktivnostima unutar ovih sektora. Za realizaciju programa obezbeđeno je ukupno 500 miliona dinara, namenjenih sufinansiranju nabavke nove opreme, mašina, dostavnih vozila, kao i ulaganjima u energetsku efikasnost i ekološke aspekte proizvodnje. Pored opreme, sredstva se mogu koristiti i za izgradnju, rekonstrukciju ili adaptaciju proizvodnih prostora.

// Podnosilac zahteva može ostvariti pravo na bespovratna sredstva do visine od 30% vrednosti ukupnog ulaganja, dok se preostalih 70% može finansirati putem kredita Fonda za razvoj. Sredstva se odobravaju na osnovu predračuna ili ugovora koji nisu stariji od 30 dana od dana podnošenja zahteva. U slučaju da je ukupna vrednost ulaganja veća od odobrenih sredstava, korisnik je dužan da razliku finansira iz sopstvenih sredstava. Na osnovu ovog programa, podržavaju se samo aktivnosti koje su direktno povezane sa proizvodnjom razmenljivih dobara, uz poseban akcenat na unapređenje energetske efikasnosti i ekoloških standarda. Minimalni iznos ulaganja iznosi 833 hiljade dinara, od čega 250.000 dinara predstavlja grant, a maksimum predviđen ovim programom je 16,66 miliona dinara, odnosno 5 miliona dinara granta. Krediti Fonda odobravaju se sa rokom otplate do pet godina, uključujući grejs period od jedne godine. Minimalni rok otplate kredita je tri godine a kamatna stopa zavisi od vrste obezbeđenja i kreće se od 1,5% uoliko je kredit osiguran bankarskom garancijom, do 2,5% za kredite osigurane drugim sredstvima obezbeđenja. Fond prihvata različite oblike garancija, uključujući bankarsku garanciju, hipoteke na nepokretnostima, poljoprivrednom, šumskom ili građevinskom zemljištu, kao i založno pravo na opremi i jemstvo.

// Program, na način na koji je strukturiran pre svega sa aspekta perioda otplate, ali i skraćenog perioda povrata investicije, deluje kao odlična šansa za unapređenja u sektorima sa velikim razvojnim ali i izvoznim potencijalom, u kojima su investicije u opremu i modernizaciju procesa direktna potreba da bi se obezbedio rast, kvalitet, sledljivost i održivost proizvodnje i preduzeća. S obzirom na aktuelne globalne trendove, koji obuhvataju preferenciranje bliskih dobavljača i dodatu vrednost koju nosi lokalno poreklo robe, program podrške prerađivačima pruža značajnu podršku preduzećima u Srbiji koja teže modernizaciji i konkurentnosti na tržištu. Javni poziv ostaje otvoren do kraja 2024. godine ili do utroška raspoloživih sredstava, što ga čini odličnom prilikom za sve preduzetnike i privredne subjekte iz navedenih sektora da unaprede svoje poslovanje uz podršku države.

EBRD program podrške ženskom preduzetništvu: Decenija rasta i razvoja

// Program “Žene u biznisu”, koji organizuje Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), predstavlja jedinstven vid podrške kompanijama kojima upravljaju žene, sa fokusom na njihovo ekonomsko osnaživanje. Dostupan putem brojnih finansijskih institucija u regionu, program već punu deceniju kombinuje savetodavnu podršku sa posebno prilagođenim bankarskim uslugama. Savetodavna komponenta pruža ženama preduzetnicama brojne mogućnosti za unapređenje i rast njihovog poslovanja, dok bankarska komponenta olakšava pristup finansiranju, što je jedinstvena kombinacija koja čini “Žene u biznisu” sveobuhvatnim alatom podrške. Nakon uspešne pilot faze, program je sada u potpunosti razvijen i dostupan ženama preduzetnicama širom regiona, ali i globalno. Pored finansijske i savetodavne podrške, program nudi i specijalizovane obuke, seminare, webinare i radionice, kao i mogućnosti za umrežavanje, čime dodatno doprinosi razvoju znanja i veština žena u biznisu.

Razlozi za kreiranje programa Žene u biznisu mogu se identifikovati u statističkim pokazateljima, koji jasno pokazuju da biznisi koje vode žene učestvuju u ukupnom broju privrednih subjekata u regionu sa tridesetak procenata, da je njihov udeo u volumenu ukupnog prometa oko 20% a da u ukupnom udelu u finansiranju učestvuju sa svega desetak procenata. Kako bi se takva situacija izmenila, program je za hiljade biznisa koje vode žene obezbedio desetine miliona evra kreditne podrške, pod posebno povoljnim uslovima u pogledu cene i redukovanog kolaterala. Istovremeno, obezbeđene su i realizovane stotine ciljanih seminaria, radionica i drugih događaja za unapređenje poslovnih znanja i veština i razmenu iskustava. Sve zajedno, rezultovalo je u ukupnim efektima programa koji prevazilaze koristi za individualne korisnice, budući da podsticanje osnivanja, rasta, razvoja i finansiranja ovakvih kompanija, doprinosi boljem korišćenju resursa ekonomije i pozitivno utiče na rast privredne aktivnosti i BDP ali i daje jednu posebnu notu inkluzivnosti i održivog razvoja celom privrednom ambijentu.

U ekonomiji koja se od globalne sve više transformiše u multipolarnu, u okruženju koje se menja sve većom brzinom zbog novih impulsa tehnološkog napretka, jedan od ključnih izazova biznisima ostaje kako ostvariti održiv ekonomski rast. Dok smo i dalje svedoci veoma kompleksne kombinacije faktora poput inflacije, energetske neizvesnosti i ugriženih lanaca snabdevanja, praćene vrlo izazovnom situacijom na tržištu radne snage, naša istraživanja poslovnog sentimenta koja

sprovodimo u kontinuitetu svedoče da najbolje rezultate postižu biznisi koji su spremni na prilagođavanja i koji su spremni da identifikuju i iskoristile nove prilike koje su na raspolaganju. Upravo je takva trenutno situacija za kompanije iz regiona zapadnog Balkana, koje imaju šansu da u promeni ekonomske paradigme, u kojoj ključne stubove čine „rezilijentnost“ i „nearsourcing“, odnosno zamena dalekih dobavljača, onima iz regiona, zauzmu daleko značajnije pozicije.

// Pored finansijske podrške, kao i pristupa znanjima, WiB kao i većina EBRD programa podrške malim biznisima u regionu nosi sa sobom i snažnu savetodavnu podršku, koju pružaju konsultantske kuće posebno odabrane od strane EBRD. Podrška počinje inicijalnom analizom stanja po standardizovanom modelu i dalje obuhvata čitav niz elemenata poput uspostavljanja ili unapređenja sistema upravljanja poslovanjem, finansijama, prodajom, marketingom, ili kreiranja potpuno nove poslovne strukture, sve u zavisnosti od konkretnih potreba korisnika. Sve je to praćeno intenzivim obukama i podrškom tokom perioda implementacije, kako bi unapređenja bila u punoj meri apsorbovana i stavljena u funkciju. Glenfield je jedna od najiskusnijih konsultantskih kuća sa vodećom ekspertizom i praktično potvrđenim rezultatima u podršci MSP uključujući i EBRD Program Žene u Biznisu u ovom delu sveta. Brojnim klijentima smo pružili podršku kroz projekte kreirane baš po njihovoj meri i otvoreni smo da svoja iskustva i stavimo u službu korisnika i podržimo ih u nastojanjima da se u aktuelnoj poslovnoj konjunkturi i novoj podeli karata koju ona donosi izgrade kao novi šampioni, u okviru značajnog paketa podrške koji program donosi. Naša podrška kreće od besplatne inicijalne analize i procene potrebe za unapređenjima, i uz informacije o finansijskim institucijama koje u vašem regionu sprovode ovaj jedinstveni program, to može biti prvi korak za iskorišćenje šanse kakva je program Žene u biznisu

Ministarstvo privrede: Grantovi i krediti za održivost biznisa koje vode žene

// Ministarstvo privrede, u saradnji sa Fondom za razvoj Republike Srbije, pokrenulo je sasvim novi program podrške, pod nazivom Program podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za preduzetništvo žena i žena samohranih roditelja. Ovako usko specificirani program kreiran je na bazi prepoznavanja izazova sa kojima se ove grupe korisnika susreću i cilja da doprinese njihovom osnaživanju primarno kroz prilagođene finansijske instrumente. U aktuelnom poslovnom okruženju, koje odlikuju sve zaoštrenije forme konkurencije, preduzetnice i žene samohrani roditelji suočavaju se sa posebnim izazovima, kao što su nedostatak kolaterala ili akumuliranih obrtnih sredstava koja igraju značajnu ulogu u održivom razvoju poslovanja. Program je stoga kreiran posebno za preduzetnice i mikro i mala privredna društva u kojima žene imaju značajnu ulogu, kao osnivači, zakonski zastupnici ili poslovni lideri. Dodatni akcenat je stavljen na žene samohrane roditelje, koji mogu ostvariti do 55% vrednosti investicije kao bespovratna sredstva, dok druge kategorije žena preduzetnica mogu ostvariti bespovratna sredstva u visini 50% vrednosti investicije. Ovaj pristup omogućava da se resursi usmere na one kojima je podrška najpotrebnija, obezbeđujući veći stepen inkluzivnosti i raspodelu efekata podrške.

Ukupno raspoloživa bespovratna sredstva za ovaj program iznose 100 miliona dinara, dok pojedinačni iznosi koje korisnici bespovratno mogu dobiti variraju od najmanje 200.000 dinara, pa sve do maksimalnih 3 miliona dinara, zavisno od obima i specifičnosti predloženih projekata. Korisnicima je omogućen pristup edukaciji i savetovanju kroz saradnju sa akreditovanim regionalnim razvojnim agencijama, gde mogu steći neophodna znanja i veštine za uspešno vođenje biznisa, uz besplatne obuke i tehničku pomoć koje olakšavaju pripremu za konkurisanje za sredstva i smanjuju administrativne prepreke. Podrška koju pružaju regionalne razvojne

agencije sprovodi se po Programu standardizovanog seta usluga koji potpisuje Glenfield, a isporučuju sertifikovani treneri opremljeni setom alata i najboljih praksi u vrlo delikatnoj oblasti rada sa mladim biznisima ili onima koji će to tek postati. Program omogućava korisnicima da koriste sredstva za širok spektar potreba, od nabavke nove opreme, unapređenja tehnologije i adaptacije poslovnih prostora do pokrivanja operativnih troškova, uz ograničenje da operativni troškovi mogu činiti do 25% ukupne investicije, čime se povećava fleksibilnost programa i omogućava prilagođavanje specifičnim potrebama svakog korisnika.

Fragmentirani pristup, prilagođen specifičnim ciljnim grupama, omogućava precizno rešavanje njihovih jedinstvenih izazova, kao što su otežan pristup kapitalu, ograničene mreže podrške i nedovoljno priznati poslovni potencijal od strane tržišta. Takvi programi pružaju ženama priliku da se fokusiraju na razvoj svojih veština i dugoročni uspeh. Ovaj pristup takođe gradi samopouzdanje korisnika, jer se njihove specifične potrebe prepoznaju i podržavaju, čime se podstiču inovacije i rast. Pored toga, stvaranje zajednica korisnika kroz ove programe omogućava razmenu iskustava i podrške, jačajući mreže saradnje i dugoročne veze u poslovanju. Umesto univerzalnog pristupa, specijalizovani programi osiguravaju da podrška stigne onima kojima je najpotrebnija, istovremeno doprinoseći razbijanju stereotipa i promovisanju raznolikosti kao elementa uspeha.

// Ovaj pristup pruža biznisima koijma upravljaju žene i samohranim majkama ciljanu finansijsku podršku, olakšavajući im započinjanje ili proširenje poslovanja u konkurentnom okruženju. Kombinacija bespovratnih sredstava i povoljnih kreditnih uslova koje nudi Fond za razvoj omogućava im lakši pristup kapitalu, što je često najveća prepreka za ulazak na tržište ili širenje delatnosti. Sredstva se mogu koristiti za ključna ulaganja poput nabavke opreme, unapređenja tehnologije ili adaptacije poslovnih prostora, ali i delimično za pokrivanje operativnih troškova, što povećava fleksibilnost programa i doprinosi dugoročnoj održivosti i konkurentnosti. Uz finansijsku pomoć, programi obuke i savetodavne podrške dodatno razvijaju poslovne veštine korisnica, jačajući njihovu sposobnost da efikasno upravljaju resursima i planiraju buduće aktivnosti. Na ovaj način, podrška ne samo kreira finansijski temelj za održivost poslovanja, nego omogućava i nadgradnju u formi znanja potrebnih da se na tom temelju izgrade snažnije poslovne inicijative i uspeh, što program čini vrednim preporuke.

UAP: Subvencije za tovnu telad i krave

// Ministarstvo poljoprivrede u saradnji sa Upravom za agrarna plaćanja, objavilo je Javni poziv za podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu za 2024. godinu. Fokus ovog poziva je na podršci stočarima koji se bave uzgojem teladi za tov, pružajući im značajnu finansijsku pomoć u izazovnim vremenima.  Javni poziv za podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu nudi značajnu mogućnost za pravna lica, preduzetnike i fizička lica nosioce komercijalnih porodičnih poljoprivrednih gazdinstava da unaprede svoje poslovanje kroz dostupne podsticaje, a kako bi ostvarili pravo na ove podsticaje, očekuje se samo da ispunjavaju zakonski predviđene parametre registrovane stočarske proizvodnje tovnih goveda, čime se osigurava da subvencije doprinesu održivosti sektora.

Podsticaji se odnose na krave koje su oteljene u periodu od 1. aprila 2023. godine do 31. marta 2024. godine. Kao i za druge subvencije u stočarstvu, podsticaji po jednoj životinji se isplaćuju jednom u toku kalendarske godine a ukupan iznos raspoloživih bespovratnih sredstava u okviru ovog programa iznosi milijardu dinara. Ovoliki budžet, u odnosu na činjenicu da je subvencija po grlu 20.000 dinara, efektivno omogućava značajnu

finansijsku podršku stočarima širom zemlje. Budući da je gazdinstava koja se bave uzgojem tovnih goveda oko 5.000, a broj subvencionisanih grla će dostići 50.000. Bitno je i da postoji mogućnost dodatnih 10% subvencije za stočare iz Topličkog, Jablaničkog i Pčinjskog okruga. Ovi dodatni procenti su usmereni na područja koja se suočavaju sa specifičnim izazovima, omogućavajući im dodatni podsticaj za razvoj.

// Ovi podsticaji dolaze u može se reći pravom trenutku, posebno s obzirom na to da se očekuje da prinos kukuruza, osnovne hrane za životinje, ove godine bude značajno ispod proseka zbog nepovoljnih vremenskih uslova. Samim tim, očekuje se rast cena kukuruza, što će dodatno opteretiti budžet stočara i uticati ne samo na njihove razvojne planove, nego i na trenutnu održivost poslovanja. U takvim okolnostima, subvencije i mogućnost dodatnih 10% za određene regione, mogu značajno doprineti očuvanju finansijske stabilnosti i daljem razvoju stočarskih gazdinstava. Pored toga, izvesnost koju redovne subvencije omogućavaju, svakako će olakšati planiranje i ciljana ulaganja da se osigura stabilnost gazdinstava, uprkos fluktuacijama na tržištu i rastućim troškovima proizvodnje. Na takvim temeljima i mogućnosti planiranja barem dela prihoda, moguće je takođe postaviti osnovne parametre upravljanja finansiranjem gazdinstava, kao i realizaciju drugih rešenja za dugotrajnija unapređenja, kroz korišćenje drugih raspoloživih programa podrške u poljoprivredi, od redovnih manjih poziva pa sve do veliih programa podrške kakav je IPARD. Zbog toga, ovaj, kao i drugi pozivi za subvencije, predstavljaju itekako značajan i koristan model podrške u paleti redovnih programa podrške na raspolaganju farmerima.

OSNOVNI EKONOMSKI POKAZATELJIAvg - 24
1Međugodišnja inflacija 4,30%
2Referentna kamatna stopa6,00%
3Stopa nezaposlenosti9,40%
4Prosečna neto zarada - RSD95.804
5Prosečna penzija - RSD45.709
6KURS RSD/EUR
na poslednji dan u mesecu117,0553
Prosečan srednji kurs EUR117,0507
7KURS RSD/USD
na poslednji dan u mesecu108,1242
Prosečan srednji kurs USD107,9520

Za sve dodatne informacije ili pitanja, slobodno nas kontaktirajte. Prenesite nam svoje utiske, podelite novosti ili nam javite kako napreduju aktuelni projekti.

Za jačanje kapaciteta, poseban poziv: Prijavite se za Glenfield E-Learning!

Glenfield Training and Consulting Doo | +381 11 407 9066 | office@glenfield.rs | www.glenfield.rs

Upozorenje: Ovaj izveštaj je pripremljen i objavljen pod autoritetom Glenfield Training and Consulting Doo i služi jedino u informativne svrhe. Informacije koje su korišćene, dobijene su od izvora za koje Glenfield Training and Consulting Doo smatra da su pouzdani ali ne garantuje njihovu ispravnost i kompletnost. Nijedna informacija ili predlog ne mogu se protumačiti kao ponuda ili nametanje kupovine ili prodaje. Nijedan deo ovog dokumenta ne sme se reprodukovati bez pismene dozvole Glenfield Training and Consulting